czwartek, 13 grudnia 2012

[TL;DR] Jak zdobyć prace w Korei? by Simon&Martina


Pytanie jakie zadał jeden z widzów Simonowi i Martinie to :
"Jaki rodzaj pracy mogą znaleźć cudzoziemcy poza byciem nauczycielem?"
Widać, że obydwoje podeszli do tego z dużym dystansem. Na sam pierw zaczęli mówić, że otrzymują wiele wiadomość typu:

  • "Bardzo bym chciał/a zdobyć pracę w Korei, ponieważ jestem bardzo intensywnie przygotowanym na bycie artystą w SM Entertainment." 
  • "Jestem projektantem/ką bielizny i chcę pracować w SM, ubierać i zdejmować bieliznę TVXQ! <lol>"
  • "Bardzo lubię projektować ubrania i myślę, że było by fajnie pracować dla YG, ponieważ umiem projektować ubrania dla takich wielkich grup jak Big Bang!"
  • "Mam pozwolenie od Laboratorium Potu(?) i chce być na scenie, leżąc w pocie TVXQ słuchając ich!<lol2>" (może coś źle zrozumiałam, ale wybaczcie... możecie mnie poprawić, ale z kontekstu wiadomo o co chodzi!) 
  • "Chciałbym/abym być dorabiaczem kluczy(nie wiem jak to po polsku nazwać), bo jestem dobra/y w kopiowaniu i naprawianiu zamków na klucz, więc mogę pomóc gwiazdą kpopu, kiedy są zamknięci w domu!<lol>" 
  • "Pracuję w fabryce "Doritos" i chcę, żeby Taemin był obok mnie, yo!<ahahaha~!>"

Może za bardzo się z tego śmieją, ale jak sami mówią, dostają właśnie tego typu: "Chcę pracować w SM, pomóżcie mi!". Dziwne ze strony ludzi, że robią coś takiego. Nie którzy są naprawdę naiwni, ale co poradzić.
Oni sami tłumaczą to w bardzie profesjonalny sposób i z punktu widzenia dorosłej osoby, która przebywa w  tym kraju. Nie lubią kiedy ludzie mówią: "Pojadę do Korei uczyć, nie dlatego że lubię uczyć i to moja pasja tylko, dlatego że będę bliżej moich gwizd kpop-u.". Takie tłumaczenie i życie nie ma sensu. Z czegoś człowiek musi żyć, a są przeszkody w realizacji tego.
Są nią oczywiście wizy! Co to wiza? Nie to nie karta płatnicza. Przeczytajcie definicję, nie chcę mi się samej tłumaczyć:
Wiza - pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy lub przebywanie na terenie obcego państwa, wystawione cudzoziemcowi przez przedstawicielstwa dyplomatyczne lub konsularne (konsulaty). Wiza jest płatna i może nam zostać przyznana lub nie, lub zawsze może być anulowana. Jest wiele rodzajów wiz: pracownicza, turystyczna, biznesowa. Każda jest inna. 
Na szczęście Polacy nie muszą mieć wizy przy wjeździe do Republiki Korei Pd przy pobycie do 90 dni - sporo!
Jednak wróćmy do sprawy zdobycia pracy w Korei. Ludzie myślą, że to tak łatwo pojechać do Korei, znaleźć pracę, kupić mieszkanie, a potem do końca życia chodzić na koncerty i spotkania fanowskie z gwiazdami kpop-u.. no niestety nie jest to tak świecące jak można sobie pomyśleć.
Otóż sprawy mają się tak. Obcokrajowcom ciężko jest zdobyć pracę na wysokim szczeblu od razu. Co prawda jest możliwość, ale najlepiej jest kiedy mamy już duże doświadczenie w tym zawodzie w którym chcemy pracować w Korei i to najlepiej wieloletnie w dużej korporacji. Najłatwiej jest znaleźć robotę w kawiarni, sklepie, lub ogólnie mówiąc prace podrzędne.
Dobrym sposobem według Siomona i Martiny jest zacząć studia w Korei i zacząć od zera. To gwarantuje nam, że przez ten czas znajdziemy pracę najpierw podrzędną, a potem powoli coraz lepszą. Jest to długoletni proces, ale może dojść do tego, że zostaniemy obywatelami Korei Pd. ^^
Kto chcę więcej zobaczyć, co mówi Martina i Simon, zapraszam do obejrzenia filmiku:

źródło: wikipedia @ wb, simonandmartinabonus @ yt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz